Fort Hays State University announces bachelor, associate degrees for fall semester
01/01/1999

1/18/00
NOTE TO EDITORS: At their request, the names of some graduates are listed under their home counties and also under the counties where they now live.

HAYS, KS � Fort Hays State University Registrar Dr. Patricia Mahon recently released the names of students who completed requirements for associate and bachelor degrees during the fall semester.

Names of the new graduates are listed below by county and hometown.

ALLEN
Iola: Greta Fry, B.A. Communication

BARTON
Claflin: Nancy Hammeke, B.S. Nursing
Great Bend: Ann Dinkel, B.A. Communication
Tammy Keeler, B.S. Business Education
Anitra Lowry, B.B.A. Accounting
Melody Johnston, B.S. Elementary Education
Christy Phlieger, B.B.A. Accounting
Hoisington: David Bollig, B.B.A. Marketing
Terry Redetzke, B.S. Nursing
Olmitz: Michael Maneth B.S. Agriculture

CHASE
Matfield Green: Stacie Cox, B.S. Speech-Language Pathology

CHEYENNE
St. Francis: Iris Mastin, B.F.A. Art

CLARK
Minneola Candace Powell, B.S. Physical Education

CLAY
Clay Center: Theresa Sullivan, B.A. Sociology

CLOUD
Clyde: Rhonda Zenger, B.S. Nursing
Concordia: Michelle Johnson, B.S. Nursing
Glasco: Carmen Lynch, B.S. Nursing

COMANCHE
Protection: Hollie Sanchez, B.B.A. Computer Information Systems

DECATUR
Oberlin: Jessica Bowman, B.A. English
Devan Castle, B.S. General Science
Michael Perry, B.S. Physical Education

DICKINSON
Abilene: Ryan Berland, B.S. Nursing
Jennifer Gardner, Bachelor of General Studies
Chapman: Shawnee Longhofer, B.S. Justice Studies

DOUGLAS
Eudora: Jason Smith, B.F.A. Art
Lawrence: Abraham Gonzalez, B.S. Physical Education

EDWARDS
Kinsley: Justin Huslig, B.S. Physical Education
Jennifer Milton, B.S. Elementary Education
Lewis: Jason Galyardt, B.B.A. Computer Information Systems
Lance Higbie, B.S. Agribusiness
Offerle Michelle Mettling, B.S. Business Education

ELLIS
Catharine: Trisha Sauer, B.S. Business Communication
Ellis: Lesley Bartlett, Master of Liberal Studies, B.A. Communication
Chandra Hudson, A.A.S. Office Technology
Leticia Hunt, B.A. History
Christine Weber, B.S. Elementary Education
Jodi Weber, B.S. Office Management Systems
Michael Weber, B.S. Mathematics

Hays: Corey Alfonsi, B.B.A. Management
Danielle Bancroft, B.A. Communication
Lesley Bartlett, Master of Liberal Studies, B.A. Communication
Christopher Becker, B.B.A. Marketing
Ryan Berland, B.S. Nursing
Jennifer Biery, B.A. Chemistry
Joseph Blubaugh, B.A. Communication
Alison Bollig, B.B.A. Marketing
Jason Browning, B.S. Psychology
Jeffrey Brull, B.A. Communication
Steven Brull, B.S. Justice Studies
Travis Brunner, B.S. Agribusiness
Benjamin Butler, B.B.A. Finance
Stana Collins, A.A.S. Office Technology
Amy Courtney, A.A.S. Office Technology
Kevin Courtney, B.B.A. Accounting
Stacie Cox, B.S. Speech-Language Pathology
Tera Delzeit, B.S. Elementary Education
John Dente, B.B.A. Marketing
Darin Dreiling, Bachelor of General Studies
Denise Froelich, B.B.A. Management
Jennifer Gardner, Bachelor of General Studies
Suzette Garrelts, B.B.A. Management
David Glassman, B.S. Physical Education
Troy Green, B.S. Agribusiness
Travis Hardy, B.B.A. Computer Information Systems
Heidi Harper-Wamser, B.S. Elementary Education
Steven Haynes, B.A. History
Dennis Hein, B.S. Justice Studies
Dennis Henry, B.S. Nursing
Betha Howard, A.A.S. Office Technology
Marideth Kinnaird, B.F.A. Art
James Letzig, B.B.A. Computer Information Systems
Jerena Liddell, B.A. Music
Carmen Lynch, B.S. Nursing
Iris Mastin, B.F.A. Art
Jason McDaneld, B.A. Political Science
Emily McDonald, B.S. Mathematics
Tonya McGregor, B.S. Justice Studies
Kari McIlrath, B.S. Elementary Education
Jason Messenger, B.S. Business Education
Jodi Messenger, B.B.A. Marketing
Matthew Morris, B.B.A. Computer Information Systems
Christopher Muench, B.S. Justice Studies
Judy Murphy, B.S. Nursing
Janelle Perryman, B.B.A. Business Communication
Christy Phlieger, B.B.A. Accounting
Angela Pullmann, B.S. Office Management Systems
Lynnette Purvis, B.S. Psychology
Amanda Randall, B.B.A. Accounting
Carrie Rohr, B.B.A. Management
Scott Rohr, B.B.A. Finance
Timothy Rohr, B.B.A. Computer Information Systems
Dennis Rominger, B.B.A. Accounting
Travis Rozean, B.B.A. Computer Information Systems
Megan Ryan, B.S. Elementary Education
Hollie Sanchez, B.B.A. Computer Information Systems
Trisha Sauer, B.S. Business Communication
James Schmidt, B.S. Biology
Keith Singleton, B.B.A. Accounting, B.A. English
Jaye Staab, Bachelor of General Studies
Jeremy Stieben, B.S. Agribusiness
Mark Tan, B.B.A. Computer Information Systems
Stephanie Terryberry, B.F.A. Art
Jennifer Vonfeldt, B.S. Nursing
Klinton Vonfeldt, B.S. Nursing
Stephen Voorhies, Bachelor of General Studies
Janell Walters, B.A. Psychology
Shannon Wiedeman, B.B.A. Computer Information Systems
Shannon Wilcox, B.S. Nursing
Miranda Wilkens, A.A.S. Office Technology
Kim Williams-Serrano, B.B.A. Office Management Systems
Clay Wilson, B.F.A. Art
Erik Wilson, Bachelor of General Studies
Shanna Zimmerman, B.S. Business Education

Victoria: Margaret Cox, B.S. Elementary Education
Taylor Cox, B.S. Agriculture
Jessica Dale, B.S. Physical Education
Ryan Pfannenstiel, B.B.A. Marketing
Christine Weber, B.S. Elementary Education
John Windholz, B.B.A. Management

Walker: Melissa Long, B.F.A. Art
Amy Schoendaller, A.A.S. Office Technology

ELLSWORTH
Ellsworth: Brent Pelzel, B.B.A. Marketing
Travis Smith, B.A. History

FINNEY
Garden City: Jennifer Brungardt, B.A. Sociology
Julie Careathers, B.S. Elementary Education
Rose Erives, B.S. Elementary Education
Jill Reagle, B.S. Elementary Education
Carrie Whatley, B.S. Elementary Education
Kalvesta: Joey Manwarren, B.S. Elementary Education

FORD
Bucklin: Rocky Green, B.S. Elementary Education
Dodge City: Brandon Baudin, B.B.A. Finance
Tonya McGregor, B.S. Justice Studies
Jennifer Milton, B.S. Elementary Education
Spearville: Kari Burkhart, B.S. Business Education
Todd Sanko, B.S. Physical Education
Melissa Warner, B.S. Elementary Education

GEARY
Junction City: Max Divine, B.S. Nursing
Mitchell Weber. B.S. Info. Networking & Telecommunications

GOVE
Gove: Amanda Randall, B.B.A. Accounting
Grainfield: Joleen Bieker, B.S. Elementary Education
Grinnell: Sherri Kuhlman, B.S. Elementary Education
Park: Derek Welles, B.S. Physical Education

GRAHAM
Hill City: Travis Hardy, B.B.A. Computer Information Systems
Bill Hoeting Jr., B.S. Agriculture
Morland: Stacy Cook, B.S. Chemistry

GRANT
Ulysses: Ann Chavez, B.A. Modern Language

GRAY
Cimarron: Neal Beery, B.S. Agribusiness
Jan Koehn, B.A. History
Jason Reimer, B.S. Agriculture
Tara Stauth, B.S. Speech-Language Pathology
Ensign: Tera Delzeit, B.S. Elementary Education

HAMILTON
Syracuse: Jeff Haslett, B.S. Physical Education

HARPER
Anthony: Taylor Cox, B.S. Agriculture
Harper: Margaret Cox, B.S. Elementary Education
Sara Hibbard, B.S. Agriculture

HASKELL
Satanta: Kate Tschanz, B.S. Mathematics
Sublette: Amy Courtney, A.A.S. Office Technology
Melissa Suffield, B.S. Elementary Education

HODGEMAN
Hanston: Diann Brosch, B.S. Nursing
Chanc Salmans, B.S. Medical Diagnostic Imaging
Jetmore: Angela Goff, B.S. Nursing


JACKSON
Hoyt: Ryan Kufahl, B.S. Agriculture

JEFFERSON
Valley Falls: Jessica Farr, B.S. Physical Education

JEWELL
Esbon: Melody Johnston, B.S. Elementary Education
Jewell: Robert Westgate, B.S. Agriculture
Mankato: Christopher Becker, B.B.A. Marketing

JOHNSON
Olathe: Patricia Donahoe, B.S. Nursing
Jeffrey Frase, B.S. Justice Studies
Overland Park: Kam Ness, Bachelor of Social Work
Shawnee Mission: Michael McDonnell, B.F.A. Art

KEARNY
Lakin: Anna Meisel, B.A. Modern Language

KINGMAN
Cunningham: Timothy Rohr, B.B.A. Computer Information Systems
Kingman: Jason Goetz, B.S. Physical Education
Zenda: Terry Miller, B.S. Agribusiness

KIOWA
Mullinville Lance Zimmerman, B.B.A. Office Management Systems

LANE
Dighton Charla Deiter, B.S. Speech-Language Pathology
Jamie Scheck, B.S. Agribusiness
Healy Lisa Jennison, B.S. Medical Diagnostic Imaging

LEAVENWORTH
Leavenworth Christian Roberts, B.S. Justice Studies

LINCOLN
Sylvan Grove Stacy Weatherman, B.S. Physical Education

LINN
La Cyne Jason Browning, B.S. Psychology

LOGAN
Oakley Sherri Kuhlman, B.S. Elementary Education
James Moeder, B.S. Elementary Education

MARION
Tampa: Travis Brunner, B.S. Agribusiness

MITCHELL
Beloit: Aaron Acree, B.S. Physical Education
Glen Elder: Dennis Rominger, B.B.A. Accounting

NEMAHA
Sabetha: Wade Althouse, B.S. Technology Studies

NESS
Brownell: Amanda Pavlu, B.S. Nursing
Ness City: Chad Rupp, B.S. Agriculture
Ransom: Kimberly Simon, B.S. Speech-Language Pathology
Utica: Stephanie Shapland, B.B.A. Marketing

NORTON
Lenora: Tawny Smith, B.A. Communication
Norton: Carla Kaup, B.S. Nursing
Sara Ross, B.S. Psychology
Lida Sharp, B.S. Mathematics

OSAGE
Burlingame: Christina Moore, B.B.A. Accounting

OSBORNE
Downs: Alicia Hommon, B.A. Music
Natoma: Judy Murphy, B.S. Nursing
Osborne: Lisa Cole, B.B.A. Accounting

OTTAWA
Minneapolis: John Hardesty, B.S. Technology Studies
Jody Reed, B.S. Biology
Tescott: Jennifer Ahlquist, B.A. Political Science

PAWNEE
Burdett: Jolene Roth, B.B.A. Marketing
Garfield: William Cline, B.S. Physical Education
Larned: Susan Sanderson, B.S. Nursing
Mark Tan, B.B.A. Computer Information Systems

PHILLIPS
Agra: Brian Diercks, B.S. Justice Studies
Phillipsburg: Joseph Blubaugh, B.A. Communication
Greg Koelsch, B.S. Elementary Education
Jodi McDonald, B.S. Nursing
Lance VanKooten, B.A. Sociology
Monica Wagner, B.S. Elementary Education
Prairie View: Jodi McDonald, B.S. Nursing

POTTAWATOMIE
Belvue: Russell Fulmer, B.A. Psychology
Westmoreland: Lance Howard, B.S. Technology Studies

PRATT
Pratt: Jon Swindler, B.F.A. Art
Clay Wilson, B.F.A. Art
Nancy Winklepleck, B.A. Mathematics, B.A. Modern Language

RAWLINS
Atwood: Jacqueline Hanson, B.S. Elementary Education
McDonald: Stephen Voorhies, Bachelor of General Studies
Miranda Wilkens, A.A.S. Office Technology

RENO
Hutchinson: Michelle Branton, B.S. Nursing
Greta Fry, B.A. Communication
Allison Kilman, B.S. Justice Studies
Preston: Sheila Trinkle, B.B.A. Management

REPUBLIC
Belleville: Merry Jo Hansen, B.S. Nursing
Courtland: Ryan Anderson, B.B.A. Finance

RICE
Lyons: Melissa Clark, B.S. Medical Diagnostic Imaging

RILEY
Leonardville: Jason Hageman, B.B.A. Management
Manhattan: Max Divine, B.S. Nursing

ROOKS
Plainville: Nikki Basgall, B.S. Elementary Education
Traci Carpenter, B.S. Elementary Education
Melissa Long, B.F.A. Art
Diona Patterson, Bachelor of General Studies
Mandi Waggoner, B.S. Elementary Education
Stockton: Brandon Roy, B.S. Agriculture
Zurich: Jeffrey Brin, B.B.A. Accounting
Dana Pieper, B.S. Agriculture

RUSH
Bison: Cathy, Ochs B.S. Physical Education
LaCrosse: Diona Patterson, Bachelor of General Studies
McCracken: Angie Petz, B.B.A. Management

RUSSELL
Bunker Hill: Angela Waymaster, B.S. Info. Networking & Telecommunications
Dorrance: April Briney, B.S. Justice Studies
Gorham: Denise Froelich, B.B.A. Management
Russell: Brent Dinkel, B.S. Agribusiness
Jennifer McNett, B.S. Elementary Education
Matthew Morris, B.B.A. Computer Information Systems
Kim Williams-Serrano, B.B.A. Office Management Systems
Waldo: Myron Ellegood, B.S. Physical Education

SALINE
Salina: Stacie Chrisman, B.S. Nursing
Jason Jennings, B.S. Elementary Education
Marideth Kinnaird, B.F.A. Art
Greg May, B.S. Agriculture
Darin Richards, B.S. Agriculture
Jamie Timson, B.S. Biology

SCOTT
Scott City: Elizabeth Berning, B.A. Psychology
Andrea Carroll, B.S. Physical Education
Adrianne Hunter, B.S. Elementary Education
Jennifer Rice, B.S. Elementary Education
Stephanie Shapland, B.B.A. Marketing
Modoc: Dana Pieper, B.S. Agriculture

SEDGWICK
Valley Center: Heather Delong, B.S. Physical Education
Wichita: Megan Carlini, Bachelor of General Studies
Darren Wheeler, B.S. Physical Education

SEWARD
Liberal: Kerry Brennan, B.S. Psychology
Cary Estes, B.S. Mathematics
Karen Paltoo, B.S. Mathematics
Timothy Sewell, Bachelor of General Studies

SHAWNEE
Topeka: Nikki Basgall, B.S. Elementary Education
Ryan Jackson, B.S. Nursing
Rebecca Palmer, B.S. Nursing
Jonette Penton, B.S. Nursing

SHERIDAN
Hoxie: Corey Herl, B.S. Justice Studies
Diana Laevenstein, B.S. Nursing
Diane Mahanna, B.F.A. Art

SHERMAN
Goodland: Jeff Becker, B.S. Physical Education
Michelle Luther, B.S. Nursing
Virginia Nothdurft, B.S. Nursing
Kanorado: Laura Ford, B.A. Psychology
Debra Simmering, B.A. English

SMITH
Athol: Chandra Hudson, A.A.S. Office Technology
Smith Center: Jessica Bowman, B.A. English
Lea Hess, B.S. Elementary Education
Monica Wagner, B.S. Elementary Education

STAFFORD
Hudson: Kevin Courtney, B.B.A. Accounting
St. John: Tamara Grunder, B.S. Nursing

STANTON
Johnson: Marcus Peterson, B.B.A. Management

STEVENS
Moscow: Abraham Gonzalez, B.S. Physical Education

SUMNER
Geuda Springs: Jason Messenger, B.S. Business Education
Wellington: Dennis Henry, B.S. Nursing
Jodi Messenger, B.B.A. Marketing

THOMAS
Colby: Brian Diercks, B.S. Justice Studies
James Letzig, B.B.A. Computer Information Systems
Miranda Nichol, B.S. Elementary Education
Michael Schwanke, B.S. Info. Networking & Telecommunications

TREGO
Collyer: Rhea Burbach, B.S. Speech-Language Pathology
Kathryn Shubert, A.A.S. Office Technology
WaKeeney: Erica Malsam, B.B.A. Finance
Clay Scanlon, B.S. Agribusiness
Kathryn Shubert, A.A.S. Office Technology
Myra Tindle, B.S. Medical Diagnostic Imaging
Michael Weber, B.S. Mathematics

WABAUNSEE
Eskridge: Michael Rush, B.B.A. Computer Information Systems

WASHINGTON
Hanover: Shelly Seeberger, B.S. Nursing
Washington: Aaron Acree, B.S. Physical Education
Christie Miller, B.F.A. Art

WICHITA
Leoti: Amber Lowe, B.S. Agribusiness
Marienthal: Kathleen Graff, Bachelor of General Studies

WYANDOTTE
Kansas City: Jerena Liddell, B.A. Music

OUT-OF-STATE
ARKANSAS
Cabot: David Williams, Bachelor of General Studies

COLORADO
Brush: Lance Schwindt, B.S. Physical Education
Colorado Springs: Danielle Bancroft, B.A. Communication
Michelle Luther, B.S. Nursing
Fort Morgan: Lance Schwindt, B.S. Physical Education
Lakewood: Jennifer Rice, B.S. Elementary Education
Monument: Troy Green, B.S. Agribusiness
Wray: Erik Wilson, Bachelor of General Studies
Yuma: Jodeen Heltenberg, B.A. English

FLORIDA
West Palm Beach: John Dente, B.B.A. Marketing

INDIANA
Noblesville: Justin Stetnish, B.B.A. Marketing

IOWA
Deep River: Sara Hibbard, B.S. Agriculture
Dubuque: Dennis Hein, B.S. Justice Studies
Roland: Kari McIlrath, B.S. Elementary Education

LOUISIANA
Hammond: Rodney Mitchell, B.S. Physical Education

MARYLAND
Frederick: Yun-kuang Hwang, B.B.A. Finance

MISSOURI
Maryville: Carrie Rohr, B.B.A. Management

NEBRASKA
Gering: Jill Reagle, B.S. Elementary Education
Imperial: Stephanie Terryberry, B.F.A. Art

NORTH DAKOTA
Fargo: Kam Ness, Bachelor of Social Work

OKLAHOMA
Turpin: Corey Alfonsi, B.B.A. Management

TEXAS
Helotes: Leticia Hunt, B.A. History

WISCONSIN
Plymouth: Joey Manwarren, B.S. Elementary Education

OUT-OF-COUNTRY
TAIWAN
Kaohsiung: Chun-yi Chang, B.B.A. Management


Back to Index


Office of University Relations   |  600 Park Street   |  Hays, KS  67601-4099
(785) 628-4206   |   Fax (785) 628-4152
Kent Steward, Director   |  ksteward@fhsu.edu  |  Kurt Beyers, Assistant Director   |  kbeyers@fhsu.edu